Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Stredoeurópske fórum o fašizme

March 13, 2017 @ 7:00 pm - 9:30 pm

STREDOEURÓPSKE FÓRUM)(
O FAŠIZME
Pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Andreja Kisku.
13. marec 2017 v Starej tržnici, Námestie SNP 25 v Bratislave.

19.00)(OTVORENIE
19.15 – 21.00)(ZMÄTENIE JAZYKA
Prečo sa nedokážeme zhodnúť, čo vlastne dnešný fašizmus je, a čím sa vyznačuje jazyk, ktorý paralyzuje myslenie aj empatiu?

Srdečne pozývajú Nadácia otvorenej spoločnosti, Projekt Fórum, moderátor Michal Havran a štyria hostia. Prvých dvoch z nich, Jakuba Drábika a Karola Sidona, predstavujeme na www.ceeforum.eu.

Spolu s nami pozýva do tržnice jeden z napozoruhodnejších historikov, ktorí sa venujú súčasným dejinám, Roger Griffin.

“Som pevne presvedčený , že jediné, čoho sa treba báť, je samotný strach – nepomenovaná, nezargumentovaná, neoprávnená hrôza, paralyzujúca úsilie potrebné na to, aby sme nekapitulovali už vopred.” To povedal Franklin Roosevelt roku 1933.

Svet dnes nie rozdelený na náboženstvá alebo kultúry, ale na ľudí, čo sú tak paralyzovaní strachom zo života v komplikovanom a mätúcom svete plnom ohrození osobnej slobody, aktivity, prosperity a identity, že hľadajú obetných baránkov. A na tých, čo sa snažia presadiť humanistické hodnoty napriek silám intolerancie, násilia, a tým pádom odmietajú démonizovať iných. Sme svedkami tohto sporu v Spojených štátoch, vo volebných kampaniach v Holandsku, Francúzsku, Rakúsku. Vidíme ho v Maďarsku, v Rumunsku, v Poľsku a Grécku, ale aj v Taliansku, Švajčiarsku, Dánsku a v Británii.

Vidíme ho aj na Slovensku.

Tým, že prídete na toto fórum, postavíte sa na barikády, ktoré nie sú postavené zo strachu, nenávisti, arogancie a násilia, ale zo súcitu, inteligencie, občianskej odvahy a nádeje. Odídete z bratislavskej Starej tržnice informovanejší, s dobitou batériou humanizmu, s kvalitnejšiou výstrojou proti lákadlám jednoduchých riešení, ktorých logickou dohrou sú konečné riešenia.

Roger Griffin, profesor politológie a moderných dejín, Oxford Brooks University
Oxford, 28. 2.2017

Details

Date:
March 13, 2017
Time:
7:00 pm - 9:30 pm
Website:
http://osf.sk/pribehy/stredoeuropske-forum-o-fasizme/

Organizer

Stredoeurópske fórum / Central European Forum
Phone:
+421 907 996 393
Email:
info(at.)ceeforum.eu
Website:
http://www.ceeforum.eu/

Venue

Stará tržnica
Námestie SNP 25, 81101 Bratislava + Google Map
Phone:
trznica@staratrznica.sk
Website:
http://staratrznica.sk/